info@portoseguroeditore.it

Un Elvis, imigrant shqiptar

Autore: Elvis Dona

ISBN:  9788855469005 
Copertina flessibile;
Pag. 132

13,21

Descrizione

Elvis imigrant shqiptar” është një histori e vërtetë e shkruar në një stil autobiografik, qe tregon historinë e një të riu që largohet nga Shqipëria me gomone per te arritur ne Itali. Pas një sërë peripecish që e çojnë të përshkojë gjithë Italinë, mbërrin në Firence ku falë shkollës fillon të integrohet. Pas mbarimit te shkolles, për autorin tonë fillon një periudhë e vështirë, qe kulmon me shtrimin e tij në institutin e çmendurise  Montelupo. Një histori shpresash, betejesh, disfatash dhe suksesesh të treguara me gjithë mundin që duhet të bëjnë ata që vijnë nga larg për të hyrë në botën tonë dhe për t’u integruar në shoqërinë tonë. Një histori që lexohet me një frymë, por që më pas e lë lexuesin të reflektojë mbi problemet e shumta që kjo ngre. Mbi të gjitha, mbi dy nervat e zbuluar të shoqërisë sonë: imigracionin dhe sëmundjet mendore. 

Elvis Dona, ka lindur ne Rreshen Mirdite, Shqiperi, ku ka kryer shkollen fillore dhe tete vjecare, ne Firenze eshte diplomuar ne liceun artistik Leon Battista Alberti ne 2005, dhe ka mbaruar shkollen e larte te Akademise se Arteve per sculture. Aktualisht punon ne Firenze ne nje bar libreri. 

Recensioni

Ancora non ci sono recensioni.

Recensisci per primo “Un Elvis, imigrant shqiptar”

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *

Cerca

Categorie

Prodotti correlati